Dolina Bobru – Perła Zachodu, Jezioro Pilchowickie, Ostrzyca Proboszczowicka, Lwówek Śląski i Bolesławiec

Pokonamy trasę wzdłuż Doliny Bobru z Jeleniej Góry do Bolesławca, poznając największe atrakcje malowniczej Doliny Bobru. Będzie jeden z najsłynniejszych mostów w Polsce, wizyta na wulkanie oraz niesamowicie położona Perła Zachodu w Siedlęcinie. Do tego Agatowa Stolica Polski i słynna na cały świat bolesławiecka ceramika😉

Jest to pomysł na drugą część wakacji i wczesną jesień, kiedy będziemy świadkami niesamowitych barw przyrody w Dolinie Bobru🍂 (większość zdjęć pochodzi właśnie z tego okresu).

PROPONOWANA TRASA (na końcu mapa i zdjęcia):

▪ GOŚCINIEC PERŁA ZACHODU W SIEDLĘCINIE

Jedno z najbardziej malowniczo położonych miejsc w całych Sudetach, wciąż nie tak powszechnie znane jak np. główne atrakcje Karkonoszy. Ulokowane na stromym brzegu Jeziora Modre, pomiędzy małym zaporami z elektrowniami wodnymi Bobrowice I i Bobrowice IV.

Przez jezioro przeprowadzono kładkę, dzięki której możemy okrążyć część Jeziora Modre i wzdłuż iście górskiego charakteru rzeki Bóbr wrócić do Jeleniej Góry drugim brzegiem. A sama kładka wraz z Perła Zachodu tworzą idealny fotograficzny kadr📸

Dojście: 2.5km spacer spod Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze (po drodze przejdziemy pod ponad 30m wiaduktem kolejowym na linii Jelenia Góra-Szklarska Poręba Górna) bądź dojazd bezpośrednio od strony Siedlęcina.

▪ WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE

A może by tak zbudować sobie wieżę i w niej zamieszkać?😉 Pochodząca z XIV w. wieża, posiada najstarsze w Polsce drewniane stropy, a w jednej z sal spotkamy średniowieczne polichromia przedstawiające legendę o Sir Lancelocie, jednym z Rycerzy Okrągłego Stołu na dworze króla Artura.

Otwarta codziennie 9-18⏰ (maj-paź), poza sezonem krócej. Bilety 10/6zł.

MOST KOLEJOWY NAD JEZIOREM PILCHOWICKIM i stacja kolejowa PILCHOWICE ZAPORA

Jeden z najsłynniejszych mostów w Polsce ostatnich lat. Konstrukcja z lat 1905-1906, która podobno miała być wysadzona przez Toma Cruise w ramach kolejnego epizodu filmu Mission Impossible🔥. Decydenci mówili, że tak się nie stanie, pomimo, że zdobyte dokumenty twierdziły co innego. Rozpoczęła się ogólnonarodowa kampania w celu ochrony mostu. Na szczęście o moście zrobiło się głośno, wkrótce został wpisany do rejestru zabytków, a filmowcy ostatecznie zrezygnowali z poszukiwań „mostu do wysadzenia”.

Trzymajmy kciuki, żeby „sława” mostu nad Jeziorem Pilchowickim pomogła w reaktywacji niezwykle widokowego połączenia kolejowego Jelenia Góra – Lwówek Śląski, którego wskrzeszenie byłoby kolejną dostępną atrakcją w Dolinie Bobru👍

"Słynny" most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim

▪ ZAPORA PILCHOWICE

Druga co do wysokości zapora w Polsce (po Solinie) i najwyższa zapora kamienna w Polsce. Zbudowana na początku XX w. w ramach potężnego projektu ujarzmienia rzeki Bóbr wraz z zaspokajaniem rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną i postępującą modą na turystykę krajoznawczą.

O wysokości 62m i grubości muru w podstawie wynoszącej 50m, była cudem techniki w owym czasie na skalę europejską.

Warto przespacerować się po zaporze jak i poczuć jej majestat u podstawy. Zwróćcie uwagę na potężne „stopnie” po drugiej stronie zapory, które są awaryjnym kanałem przelewowym wody z Jeziora Pilchowickiego.

▪ ZAMEK WLEŃ

Ciekawe ruiny zamku górujące nad miasteczkiem Wleń. Czynne codziennie 10-18 (maj-paź). Bilety 7/5zł. Parkowanie wzdłuż drogi we Wleńskim Gródku bądź krótka piesza wspinaczka z Wlenia.

▪ OSTRZYCA “PROBOSZCZOWICKA”

Jeden z najsłynniejszych znaków dawnej przeszłości Gór i Pogórza Kaczawskiego, a współcześnie Krainy Wygasłych Wulkanów🌋. Prawie idealny stożek o wysokości 501m n.p.m., nazywany „Śląską Fudżijamą” ze względu na swoje podobieństwo do słynnej japońskiej góry🇯🇵 (oczywiście w mniejszej skali). Bazaltowa góra z bazaltowymi gołoborzami, która przyciąga nie tylko fanów geologii i wulkanów😊 Super punkt widokowy na Góry Kaczawskiego i wyłaniające się zza nich Karkonosze.

📍 Info praktyczne: czas wejścia około 40min z parkingów od strony wsi Proboszczów, bądź startując z drogi polnej za wsią Bełczyna (ta trasa zielonym szlakiem pokazana na mapie).

Ostrzyca "Proboszczowicka"

▪ LWÓWEK ŚLĄSKI

Agatowa Stolica Polski we względu na organizowane tu co roku święto poszukiwaczy skarbów ziemi – Lwóweckie Lato Agatowe (edycja 2021 niestety odwołana). I nie chodzi tu o festiwal wszystkich pań o imieniu Agata, a o agaty, czyli półszlachetne minerały, które pokazują swoje piękne po ich przecięciu. Agaty zE złoża z pobliskich Płóczek Górnych uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie!😲

Lwówek to również mury miejskie z okazałymi basztami, zespół skałek Szwajcaria Lwówecka (największy kompleks skał poza Górami Stołowymi na Dolnym Śląsku) – mijany na wjeździe do miasta od Wlenia oraz Browar Lwówek – jeden z najstarszych browarów w Polsce🍺.

▪ BOLESŁAWIEC

Naszą wycieczkę przez Dolinę Bobru kończymy w mieście ceramiki. Ceramika bolesławiecka znana od wieków, w ostatnich latach przeżywa swoją drugą młodość. Dzięki charakterystycznemu wzornictwu i ręcznemu malowaniu drobnych kolorowych motywów, podbija świat designu od Japonii po USA (Japończycy są największym importerem ceramiki). W mieście funkcjonują również różne outletowe punkty, gdzie w niższej cenie możemy nabyć pełnowartościowe produkty z drobnymi mankamentami wynikającymi z ręcznego malowania☕️

Bolesławiec to również jeden z najdłuższych kamiennych wiaduktów kolejowych w Europie (prawie 500m), którym pociągi pokonują rzekę Bóbr od ponad 150 lat🚂.

Jak widzicie, w Dolinie Bobru atrakcji „co nie miara”. Najlepiej wybrać tylko część miejsc do odwiedzenia, a jeszcze lepszym pomysłem jest spędzenie 2-3 dni w niesamowitej Dolinie Bobru😉

ZNAJDŹ MNIE NA FACEBOOKU

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException Subcode: 460