Dolnośląski Szlak Piwa i Wina – Browar Widawa, Browar Probus

Kilka lat temu dolnośląskie browary można było policzyć na palcach jednej ręki. W ramach kampanii #SzlakMaSmak zapraszam Was w kilka miejsc związanych z Dolnośląskim Szlakiem Piwa i Wina. Rozpoczynamy od Browaru Widawa w Chrząstwie Małej i Browaru Probus w Oławie.

BROWAR WIDAWA w Chrząstawie Małej

Wiedzieliście, że Browar Widawa znajduje się w rankingu 100 najlepszych browarów NA ŚWIECIE w 2020r. według portalu RateBeer!
Na początku… była gospoda. Dokładnie Gospoda Pod Czarnym Kurem. W 2012r. przy restauracji wystartował browar, stając się ówcześnie trzecim działającym browarem na Dolnym Śląsku (po Spiżu i Lwówku).
 
Browar w swojej historii uwarzył ponad setkę różnych piw, nawiązując zarówno do tradycyjnego piwowarstwa (np. pszeniczne Augustiańskie, z nazwą pochodzącą od zakonu Augustianów, którzy warzyli tu piwo w XVIIw.), po nowatorskie piwa craftowe związane z „piwną rewolucją”, która w Polsce trwa od kilku lat.
 
Obecnie browar warzy ponad 130 000 butelek piwa rocznie, nad którego wytwarzaniem czuwa twórca tego miejsca i piwowar we własnej osobie – Wojtek Frączyk. Gdy się umówicie, możecie poznać tajemnice browaru od podszewki i usłyszeć z ust właściciela niezwykłą opowieść o poszukiwaniach najlepszych receptur i filozofii warzenia piwa.
Wnętrze Browaru Widawa
Wnętrze Browaru Widawa

Co zobaczymy w okolicy?

Nieopodal browaru leżą stawy kąpielowo-wędkarskie powstałe w miejscu dawnych piaskowni. W Czernicy znajdziecie niezwykły most kolejowy nad Odrą (przejście/przejazd rowerem) i wieżę widokową w Kotowicach, skąd zobaczycie panoramę Wrocławia i Sudety (wieża po drugiej stronie Odry, dojście od mostu piechotą/rowerem). W pobliskich Dobrzykowicach leżą filmowe domy Kargula i Pawlaka z kultowej komedii „Sami Swoi” (domy zamieszkałe, na zewnątrz tabliczka).

Facebook: Browar Widawa

Instagram: Browar Widawa

Galeria zdjęć z wizyty w Browarze Widawa i okolicach:

BROWAR PROBUS w Oławie

Zapraszam do miejsca oddalonego zaledwie 2km od domu! 

Browar Probus w Oławie zawitał na mapę dolnośląskich browarów w 2015r., stawiając na piwa rzemieślnicze w wersji tradycyjnej, jak i kraftowej. Patrząc na nazwy piw i wystrój oławskiego browaru, zauważycie motywy historyczne, będące odzwierciedleniem zainteresowań właścicieli browaru. Z drugiej strony piwa kraftowe okraszone są stylistyką na pograniczu komiksu i science-fiction.

Probus po łacińsku znaczy „dobry, uczciwy” i nazwą nawiązuje do Henryka IV Probusa, księcia wrocławskiego z XIII w. We wnętrzach browaru założonego w uratowanej od zawalenia dawnej pruskiej ujeżdżalni, znajdują się m.in. ryciny z średniowieczną panoramą Oławy czy grafika przedstawiająca księcia Henryka Probusa podczas turnieju rycerskiego.

Jest to jeden z mniejszych dolnośląskich browarów, którym od początku kieruje piwowar Jacek Przywara, autor receptur i czujny nadzorca każdego etapu powstawania oławskiego piwa. A już wkrótce Browar Probus rozszerzy swoją działalność o jedną z pierwszych na Dolnym Śląsku destylarni. Już teraz możecie w nim również przenocować.

Browar Probus
Browar Probus

Co zobaczyć w okolicy?

Pójdźcie na odrestaurowany oławski rynek z ciekawą wieżą ratuszową i ludzkiej wielkości postaciami króla Salomona, tarczą z fazami Księżyca, śmiercią z kosą i oławski symbol oraz herb, czyli kogut. Blisko browaru wciąż odnajdziemy rosyjskie propagandowe napisy w dawnych koszarach. Kilometr na wschód leży wyspa Zwierzyniec Duży na Odrze, pełna hydrotechnicznych zabytków (śluzy, młyn, kładki i kanały).

WWW: Browar Probus
Facebook: Browar Probus

Instagram: Browar Probus

Galeria zdjęć z wizyty w Browarze Probus i okolicach:

Spróbujcie przekonać się, że #SzlakMaSmak na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina!

Więcej informacji znajdziecie na https://www.dspiw.pl/ i https://www.facebook.com/DolnySlaskPL

//Kampania powstała przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

ZNAJDŹ MNIE NA FACEBOOKU

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException Subcode: 460