Tym razem będziemy eksplorować niezwykle ciekawie położoną Nową Rudę, napijemy się nieoczywistej kawy, wyruszymy na wycieczkę śladem niesamowitych wiaduktów i tuneli na linii kolejowej z Kłodzka do Wałbrzycha oraz będziemy wędrować przez mało popularne Wzgórza Włodzickie i trafimy w klimatyczne miejsce w Górach Sowich.

PROPONOWANA WYCIECZKA (na końcu mapa i zdjęcia):

▪Nowa Ruda

Miasto, które swoją świetność przeżywało wraz z funkcjonującymi na jego terenie kopalniami węgla kamiennego, z których ostatni urobek wyjechał w 2000r. Od tego momentu miasto zmagało się z ogromnym bezrobociem. W ostatnich latach m.in. dzięki turystyce i rozpropagowaniu okolic przez noblistkę Olgę Tokarczuk (mieszkającą w pobliskim Krajanowie), cała okolica „odżyła”. Centrum miasta jest ciekawie położne na zboczach rzeki Włodzica, co z pewnością poczujecie krążąc po jego wąskich, jednokierunkowych uliczkach i zastanawiając się gdzie aktualnie trafiliście.

▪ Spacerując w okolicach rynku, koniecznie wstąpcie do Biała Lokomotywa, czyli miejsca gdzie „kawa wybierze Was, a nie Wy kawę”☕️. Nie będę zdradzał więcej szczegółów, reszty dowiecie się na miejscu. We wnętrzach kawiarni przyjrzyjcie się setkom łyżeczek powieszonych na ścianach i istnieje duże prawdopodobieństwo, że usłyszycie niesamowite historie z nimi związane od samego twórcy Białej Lokomotywy.

▪ Dawna Kopalnia – Nowa Ruda – w okolicach Nowej Rudy wydobywano węgiel od XV w., a do lat 90-tych XX w. było to miejsce, w którym to głównie kopalnie nadawały rytm życia jego mieszkańcom. Wydobycie na tym terenie nie należało do bezpiecznych ze względu na rzadko spotykaną w innych zagłębiach intensywność wyrzutów skał i gazów, które doprowadziły do śmierci setek górników na przestrzeni lat. Obecnie na terenach dawnej KWK Nowa Ruda urządzono górnicze muzeum i udostępniono do zwiedzania sztolnię Lech, którą opuszcza się podróżując podziemną kolejką.
 
Zwiedzanie: ⏰ 9-18 (do października 17, zimą do 16), wejście co 60min, już jedna osoba wystarczy do zwiedzania z przewodnikiem, bilety 30/22zł
Nowa Ruda ul. Podjazdowa
Nowa Ruda ul. Podjazdowa
▪ Mając trochę więcej czasu, warto rozważyć wędrówkę bądź wjazd samochodem na Górę Św. Anny górującą nad miastem. Znajdziecie na niej wyremontowaną wieżę widokową z 1911r.
 
▪ Już w Nowej Rudzie możemy wyruszyć na szlak niezwykłych konstrukcji inżynierskich, związanych z LINIA KOLEJOWĄ NR 286 KŁODZKO-WAŁBRZYCH. W swoich XIX w. założeniach miała być częścią linii Berlin-Wiedeń, współcześnie jest trasą o znaczeniu lokalnym, z naciskiem na turystykę kolejową i będąca drogą wywozu kruszywa w pobliskich kamieniołomów.
 
Wybudowano na niej kilka spektakularnych wiaduktów i tuneli, z najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pod Małym Wołowcem (prawie 1600m!) tuż przed stacją Wałbrzych Główny.
 
Poniżej krótka lista najciekawszych wiaduktów w okolicach Nowej Rudy, a w galerii znajdziecie zdjęcia z każdej lokalizacji:
📌 Most kolejowy nad Woliborką w Nowej Rudzi – max 36m nad poziomem terenu, długość 150m, aby odciążyć podpory ściągnięto konstrukcję dla jednego toru,
📌 Wiadukt w Zatorzu-Nowa Ruda – 185m, max wysokość 30m, jedyna konstrukcja, która została wysadzona przez wycofujące się oddziały niemieckie podczas wojny, obecnie odbudowany jeden tor,
📌 Wiadukt kolejowy w Zdrojowisku – prawie 150m długości i 30m wysokości,
📌 Wiadukt w Ludwikowicach Kłodzkich – dwutorowy, przeznaczony do wysadzenia podczas wojyn, ocalał dzięki miejscowym kolejarzom, którzy go rozminowali, 165m i prawie 30m wysokości w najwyższym punkcie,
📌 Tunele pod Świerkową Kopą – 2 równoległe tunele, po około 1170m, jeden z lat 1876-1879, drugi 1909-1911. W dalszej części trasy jadąc do Wałbrzycha przejedziemy jeszcze przez Tunel pod Sajdakiem (380m) i wspomniany najdłuższy pozamiejski tunel kolejowy w Polsce pod Małym Wołowcem (prawie 1600m).
Wiadukt w Ludwikowicach Kłodzkich
Wiadukt w Ludwikowicach Kłodzkich
Wszystkie wymienione niesamowite budowle najlepiej zobaczyć zarówno z zewnątrz, jak i w okien pociągu Kolei Dolnośląskich. Dla wytrwałych rowerzystów idealnie wybrać się na wyprawę śladem linii nr 286 w jedną stronę, a wrócić do miejsca startu pociągiem.
 
Propozycja przejażdżki na odcinku Wałbrzych Główny – Nowa Ruda:
⏰ Sobotni rozkład: 6.23-7.05, 8.40-9.24, 10.52-11.35, 13.16-13.56, 16.54-17.38 i odpowiednio powrót z Nowej Rudy 8.23-9.08, 10.37-11.19, 15.14-15.57, 17.44-18.25.
 
▪ Nasyceni atrakcjami kolejowymi wyruszymy na pieszy szlak przez wciąż mało popularne Wzgórza Włodzickie. Spróbujcie trasę z Ludwikowic Kłodzkich (start przy wiadukcie kolejowym na stacji), prowadzącą malowniczymi pagórkami z szeroką panoramą na Góry Sowie i Wałbrzyskie – szlak prowadzi głównie przez łąki i nieużytki. W końcowej części trafimy na wieżę widokową na Włodzickiej Górze i wycieczkę skończymy na stacji kolejowej Świerki Dolne (tuż przy tunelach pod Świerkową Kopą). W większości czerwony i pod koniec zielony kolor szlaku. Delikatnie ponad 6km, 370m↗️, 330m↘️. Bardzo przyjemna, około 2.5h, bogata w krajobrazy wędrówka.
 
▪ Zostajemy w górskich klimatach i nasze zwiedzanie okolic Nowej Rudy skończymy na Przełęczy Jugowskiej i w Schronisko PTTK Zygmuntówka. Bezpośrednio z Ludwikowic Kłodzkich, przez Sokolec dojedziemy na Przełęcz Jugowską w Górach Sowich na wysokości 805m n.p.m. Jest to punkt startowy wielu szlaków po okolicy, wymieniając z najpopularniejszych – czerwony w kierunku Kalenicy i wieży widokowej, a w drugą stronę czerwony w kierunku najwyższego punktu Gór Swoich czyli Wielkiej Sowy. W obu kierunkach około 3h wędrówki tam i z powrotem.
Panorama z Wzgórz Włodzickich fot. BarbaraAda/CC BY-SA 4.0
Kolejny raz okazało się, że mała część Dolnego Śląska skrywa niesamowicie dużo atrakcji, które ciężko zobaczyć w jeden dzień. Tak jak i w poprzednich propozycjach weekendowo-wakacyjnych wycieczek, najlepiej przyjechać na 2-3 dni i na spokojnie poznać wszystkie wymienione atrakcje, bądź wybrać tylko niektóre z nich.

ZNAJDŹ MNIE NA FACEBOOKU

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException Subcode: 460