Dolnośląski Szlak Piwa i Wina – Winnica Katarzyna, Winnica Christopher i Winnica Niemczańska

Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że na Dolnym Śląsku powstanie tyle winnic! W ramach kampanii #SzlakMaSmak zapraszam Was w kilka miejsc związanych z Dolnośląskim Szlakiem Piwa i Wina. Odwiedzimy Winnicę Katarzyna w Świętej Katarzynie tuż pod Wrocławiem, "butikową" Winnicę Christopher w Jordanowie Śląskim i malowniczo położoną Winnicę Niemczańską w Niemczy.

WINNICA KATARZYNA w Świętej Katarzynie

Lądujemy zaledwie 14 km od wrocławskiego rynku!
Początki Winnicy Katarzyna sięgają 2003r. Od 2010r. w winnicy zagościły typowo winne szczepy, których obecnie znajdziemy 7 rodzajów, od popularnych na Dolnym Śląsku Solaris i Rondo, po wschodnioeuropejskie odmiany jak Muskat Odeski i Gołubok

Winnica z 50 arów powierzchni, wytwarza około 1500 butelek win białych, różowych i czerwonych. Jednym z najnowszych pomysłów jest pét-nat, czyli wino z wstrzymaną fermentacją, ze sporym osadem, kapslem zamiast korka i musującym orzeźwieniem.

W tym roku winnica organizowała WinoCzwartki, a już wkrótce powstanie klimatyczna przestrzeń do winnych degustacji. Wizyta w winnicy to również pomysł na romantyczną randkę, za którą dziękuję mojej super żonie Gośce😊

Do Winnicy Katarzyna możemy dojechać rowerem, korzystając m.in. ze ścieżki rowerowej wzdłuż Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, a do miasta wygodnie wrócić pociągiem ze stacji Święta Katarzyna.

Dolnośląski Szlak Piwa i Wina i Winnica Katarzyna
Dolnośląski Szlak Piwa i Wina i Winnica Katarzyna

Co zobaczymy w okolicy?

Okolica obfituje w kilka ciekawych miejsc, m.in. około 3m wysokości głaz narzutowy w pobliskim Sulęcinie, jedno z młodszych miast w Polsce – Siechnice wraz z kąpieliskiem Błękitna Laguna czy Jezioro Dziewicze w lasach nadodrzańskich, idealne na rowerowe wycieczki (najbliżej Wrocławia położone rowerowe singletracki!)

WWW: Winnica Katarzyna
FB: Winnica Katarzyna

Instagram: Winnica Katarzyna

Galeria zdjęć z wizyty w Winnicy Katarzyna i okolicach:

WINNICA CHRISTOPHER w Jordanowie Śląskim

Twórca winnicy i wielki znawca wina Pan Krzysztof, swoją fascynację winem rozpoczął podczas pobytu na Węgrzech w latach 90-tych. Od tego czasu w głowie kiełkowała myśl, że uprawa winorośli może być dobrym pomysłem… na emeryturę.
 
Tak na przełomie 2013/14 swoją działalność rozpoczęła Winnica Christopher, a Pan Krzysztof postawił przed sobą dodatkowe zadanie – szerzenie kultury winnej. Obecnie z 12 arów, corocznie wytwarzane jest około 550 butelek wina pochodzącego m.in. ze szczepów Sauvignon Blanc, Bianca, Regent jak i hybryd typu Léon millot.
 
Warto spróbować wino Colonel, które wprawiło w zakłopotanie wielu sommelierów. Zacznijcie od aromatów, zakręćcie winem w kieliszku, pomyślcie, z czym się kojarzy, spróbujcie i zobaczcie… jak czasami zmysły mogą nas sprowadzić na manowce.
 
Wino łączy ludzi. Pomimo różnicy wieku, znaleźliśmy z Panem Krzysztofem mnóstwo wspólnych tematów, odbywając w opowieściach długą podróż przez Bałkany, Bliski Wschód, na Azji Południowo-Wschodniej kończąc.
Winnica Christopher i Masyw Ślęży w tle
Winnica Christopher i Masyw Ślęży w tle

Co zobaczyć w okolicy?

Jordanów Śląski to brama do Masywu Ślęży. Zalew Sulistrowicki, Przełęcz Tąpadła i iście tatrzański szlak niebieski na “Śląski Olimp”, Sobótka i Zamek Górka, klimatyczna wieża widokowa na Wieżycy czy Rezerwat Archeologiczny Będkowice. Opisy wszystkich tych miejsc znajdziecie na moim Instagramie. A w samym Jordanowie warto podjechać nad miejscowy zalew. Dla eksploratorów lokalnych tajemnic czeka Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze.

WWW: Winnica Christopher
FB: Winnica Christopher

Galeria zdjęć z wizyty w Winnicy Christopher i okolicach:

WINNICA NIEMCZAŃSKA w Niemczy

„W malowniczem położeniu, rozłożone na górze, śród ogrodów opasane murem z dwoma bramami”. Tak opisywano Niemczę 130 lat temu. To tutaj znajdziemy na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina jedną z największych dolnośląskich winnic Winnicę Niemczańską.

Na etykietach niemczańskich win zauważycie Klucz, który – jak mówi Pan Marek Dymkowski, główny twórca winnicy – jest narzędziem do „rozpoczęcia przygody z winem” i odkrycia niezwykłej opowieści o okolicznych terenach.

Winnica o powierzchni 5 ha, położna na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich jest jedną z najmłodszych na Dolnym Śląsku. Dzięki bogatym w minerały ziemiom, pozwoliła stworzyć pierwsze wina już w rok po nasadzeniach. Był 2018r.

Zbocza winnicy leżą przy ul. Dębowej, winiarnia przy ul. Strzelińskiej i tuż obok hotel Pana Marka, w którym możecie spróbować tutejszych win.

Super, że są ludzie, którzy łączą biznes z opowieścią o miejscu, w którym działają. Zostają ambasadorami – często zapomnianych i leżących na niepopularnym szlaku – regionów, które dzięki nim mogą odżyć i zaistnieć na turystycznej mapie Polski. Kto by trafił do Niemczy, gdyby nie było tam winnicy? Nieliczni…

Skarby Winnicy Niemczańskiej
Skarby Winnicy Niemczańskiej

A sama Niemcza i okolice?

Jest to jedno z najstarszych polskich miast. Malowniczo położony na wzgórzu rynek otoczony murami obronnymi (rzadko spotykany na Śląsku tzw. rynek wrzecionowaty – bardzo wąski w kształcie wrzeciona, czyli narzędzia do przędzenia), bramy wjazdowe do miasta oraz mocno przebudowany zamek (brak wstępu). Tuż pod winnicą znajdziemy Piernikarnię Śląską (trzeba się umawiać), a kilka km na zachód interesującą Dolinę Tatarską i zamek w Goli Dzierżoniowskiej. Będąc w Niemczy nie można oczywiście ominąć niezwykłego Arboretum Wojsławice.

Niestety, pomimo swojego niesamowitego potencjału turystycznego, Niemcza jest mocno zaniedbanym miastem. Na szczęście widać zmiany i wkrótce tamtejsza okolica może być nowym dolnośląskim odkryciem…

WWW: Winnica Niemczańska

FB: Winnica Niemczańska
Instagram: Winnica Niemczańska

Galeria zdjęć z wizyty w Winnicy Niemczańskiej i okolicach:

Zobaczcie krótki filmik z wizyty w Winnicy Niemczańskiej:

Spróbujcie przekonać się, że #SzlakMaSmak na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina!

Więcej informacji znajdziecie na https://www.dspiw.pl/ i https://www.facebook.com/DolnySlaskPL

//Kampania powstała przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

ZNAJDŹ MNIE NA FACEBOOKU

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException Subcode: 460

Jak dojechać do winnic?