Brama Lubawska i okolice, czyli wizyta w jednym z najmniej odkrytych zakątków Dolnego Śląsk

W dzisiejszej propozycji wycieczki trafimy w jeden z najmniej odkrytych zakątków Dolnego Śląska – w okolice Bramy Lubawskiej, Kotliny Kamiennogórskiej i Zaworów (północne pasmo Gór Stołowych). Zobaczymy dolnośląską skalną „maczugę”, potężny klasztor w Krzeszowie, tajemnicze podziemia w Kamiennej Górze, Zbiornik Bukówka czy niezwykłe domy tkaczy w Chełmsku Śląskim. Najlepiej zarezerwować minimum 2 dni na zwiedzenie większości wspomnianych atrakcji👇

PROPONOWANA WYCIECZKA (na końcu mapa i zdjęcia):

▪Kamienna Góra – Projekt Arado i fabryka broni Antonówka
Okolice Kamiennej Góry to nowe miejsce na dolnośląskim szlaku tajemniczych podziemi, niemniej ciekawe niż Projekt Riese w Górach Sowich. Podziemia Projektu Arado w Kamiennej Górze zostały nazwane „zaginionym laboratorium Hitlera”. Niemiecki Dolny Śląsk podczas II wojny światowej znajdował się poza zasięgiem alianckich samolotów, więc to właśnie tu pod koniec wojny przeniesiono dużo zakładów zbrojeniowych bądź rozwijano technologie, które miały zmienić przebieg wojny. Jedną z nich był projekt odrzutowego bombowca Arado, którego projektowaniem najprawdopodobniej zajmowano się właśnie m.in. w Kamiennej Górze.
⏰ 10-18, 25/20zł/bilety rodzinne

▪ Pod Kamienną Górą leży również tajemnicze Osiedle Antonówka. Współcześnie wygląda jak osiedle robotnicze, jednak w czasie II wojny światowej była tam fabryka broni, a po wojnie teren ten był przez wiele lat pod ścisłą kontrolą Rosjan. Tak naprawdę nie odkryto do końca co tam się znajdowało. Fabryka broni mogła być tylko przykrywką do zbudowania większego kompleksu wojskowego, do którego dokumenty – oczywiście – zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach.

-⏰ 25zł/osobę, 1.5h, umawiać indywidualnie

Projekt Arado fot. Paweł "pbm" Szubert/CC-BY-SA-3.0
▪Zalew Bukówka
Malowniczo położony zbiornik wodny na rzece Bóbr tuż przy granicy z Czechami u podnóża Karkonoszy. Ciekawa konstrukcja hydrotechniczna (dla pasjonatów). Sporo trawiastych brzegów będących idealną miejscówką na przyjazd kamperem bądź rozbicie namiotu nad wodą z widokiem na góry (szczególnie „plaża” w Paprotkach)⛺️
 
▪Lubawka
Miasto graniczne z ciekawym rynkiem i klasycystycznym ratuszem (niestety okolica mocno zaniedbana). Na mapie Lubawki zwrócimy uwagę na dużą część miasta zajętą przez infrastrukturę kolejową.
 
Wiedzieliście, że w Lubawce znajduje się drugi największy (po Wrocławiu Głównym) dworzec kolejowy na Dolnym Śląsku?😲
Fasada budynku ma prawie 300m długości! Jak wiele podobnych zabytków na Dolnym Śląsku, również ten nie ma szczęścia do właścicieli. Zgodnie z szumnymi zapowiedziami miał tu być ogromny hotel przyciągający turystów w Góry Krucze, póki co mamy niszczejącą z roku na rok potężną budowlę położoną 150m od ratusza…
 
▪Przy drodze z Lubawki do Chełmska Śląskiego leży duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K85. Ostatnie zawody odbyły się tutaj w 2010 r. w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a w przeszłości skakali tu czołowi polscy zawodnicy jak Kamil Stoch, Dawid Kubacki czy Klemens Murańka. Na skocznie nakierują Was znaki widoczne w kilku miejscach Lubawki.
Skocznia K85 w Lubawce
Skocznia K85 w Lubawce
▪ Chełmsko Śląskie i Domy Tkaczy
Dawne miasto, o czym świadczy ciasna rynkowa zabudowa. W przeszłości znaczący ośrodek tkacki, którego współczesnym świadectwem jest zespół jedenastu drewnianych domów „Dwunastu Apostołów” z 1707r. Miejscowość w głębokim kryzysie – o czym świadczą choćby zniszczone kamienice na dawnym rynku – próbująca dzięki Domom Tkaczy zaistnieć na turystycznym szlaku. Warto wstąpić😉
 
▪ Z Chełmska Śląskiego pojedziemy na południe w kierunku miejscowości Uniemyśl i Okrzeszyn, dojeżdżając aż do polsko-czeskiej granicy, czyli „kościółka na końcu świata”. Dosłownie kilka metrów od granicy leży dawny kościół ewangelicki pw. św. Michała Archanioła (do zobaczenia tylko z zewnątrz).
🚗 Po drodze w Okrzeszynie możemy natknąć się pozostałości dawnej kopalni uranu (była pod ścisłą kontrolą Rosjan), a w Uniemyślu przykują naszą uwagę położone na wzgórzu ruiny kolejnego kościoła ewangelickiego pw. św. Mateusza (ciekawa, rzadka konstrukcja spotykana tylko w tej okolicy). Generalnie przemieszczając się w kierunku granicy najprawdopodobniej będziemy mieć dołujące wrażenie, że jedziemy przez opuszczony i zapomniany przez wszystkich teren Polski.
 
▪ Jadąc w kierunku Mieroszowa warto zatrzymać się przy Czartowskich Skałach (zaznaczone na mapie) i wdrapać się na wieżę widokową w Mieroszowie (ładny widok na Góry Kamienne). A sam Mieroszów to również dolnośląska mekka dla miłośników sportów lotniczych🪂
 
▪ Zataczamy pętle dookoła Kotliny Kamiennogórskiej i odwiedzimy jeszcze Czarcią Maczugę, czyli dolnośląski odpowiedni Maczugi Herkulesa z Pieskowej Skały. 8m wysokości skała oczywiście ma swoją legendę. Miała posłużyć diabłu do zniszczenia klasztoru w Krzeszowie, jednak przestraszony przez koguta z pobliskiej miejscowości, opuścił skałę „w szczerym polu”.
 
▪ Krzeszów
Na koniec naszej wycieczki odwiedzimy potężny pocysterski klasztor w Krzeszowie, nazywany „Europejską Perłą Baroku”, którego początki sięgają XIII w. Działalność cystersów przeobraziła cały okoliczny rejon i w większości wspomnianych miejscowości odcisnęli oni swoje znaczące piętno (jak np. ściągnięcie tkaczy do Chełmska). Oprócz potężnego barokowego kompleksu, warto zobaczyć stacje odnowionej krzeszowskiej kalwarii i trafić do przysiółka Betlejem, z którego wypływa potok Cedron (nazwy nie przypadkowe).
Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Spędzając więcej czasu w okolicy zachęcam do eksploracji pobliskiego Sokołowska i Gór Suchych👇
🔹 Podskórnie czuję, że rejon Bramy Lubawskiej i Kotliny Kamiennogórskiej wkrótce będzie miał swoje „5 minut”, a przyczyni się do tego głównie budowa drogi S3, z m.in. z najdłuższymi tunelami drogowymi w Polsce prowadzącymi do Kamiennej Góry. Więc śpieszmy się póki jest to jeszcze mało popularny region Dolnego Śląska!😉

ZNAJDŹ MNIE NA FACEBOOKU

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException Subcode: 460